Hájenka Nechyba v krásném prostředí okolo obory Smolín je prázdná a víceméně nevyužívaná již více než 10 let. O využití a možnosti rekonstrukce této městské nemovitosti se od této doby nárazově diskutuje. Jednou z posledních variant byla i možnost rekonstrukce na pobytové ekocentrum, podobné tomu, jako je například Kaprálův mlýn u Brna. Tento dosti ambiciózní projekt však selhal na nemožnosti získat na velmi nákladnou rekonstrukci dotaci. V roce 2020 se orientační náklady pohybovaly okolo 45 milionu Kč.

Tento rok však přišla nabídka od organizace Ochrana fauny na využití celého areálu jako vzdělávacího centra, ve kterém by nechyběl ani prostor pro záchrannou stanici a expozice s trvale postiženými živočichy.

Ochrana fauny byla založena před více než 25 lety. Zajišťuje vzdělávací projekty a péči o zraněné a hendikepované živočichy, ale podílí se i na mnoha dalších aktivitách souvisejících s ochranou přírody a krajiny.

Na zářijovém zastupitelstvu jsme schválili memorandum o spolupráci s Ochranou fauny na realizaci zmíněného projektu vzdělávacího centra a vyjádřili tak vůli pokračovat dále v jednáních a přípravě projektu.