Díky skenovacímu autu bude v Táboře lepší kontrola parkování

Díky skenovacímu autu bude v Táboře lepší kontrola parkování

Přibližně od poloviny příštího roku by táborskými ulicemi mohlo začít jezdit speciální skenovací auto, které zlepší kontrolu parkování ve městě. Rada města uložila Odboru dopravy a městské společnosti TST činit kroky k jeho pořízení.

Podobná auta pro kontrolu parkování využívají i jiná města jako například Praha nebo České Budějovice.

Skenovací auto vypadá podobně jako běžný osobní vůz, jen s tím rozdílem, že na jeho střeše jsou umístěny kamery tak, aby zabíraly celý prostor okolo auta. V kufru pak má počítač se speciálním softwarem. „Auto kontroluje lokality se zpoplatněným parkováním včetně rezidentních parkovacích míst. Kamery skenují registrační značky a v reálném čase kontrolují, zda dané auto má parkování zaplaceno. Aby se předešlo chybám, auto vždy pro kontrolu projede místem dvakrát v rozmezí několika minut. Je to proto, abychom vyfiltrovali lidi, kteří například zrovna zaparkovali a šli si teprve k automatu zaplatit, nebo na místě jsou jen na okamžik.“ popisuje Martin Mareda.

Důvodem, proč se táborská radnice rozhodla do skenovacího auta investovat, je především zvýšení míry respektovanosti parkování. „Skenovací auto je ale také efektivní nástroj. Za hodinu je schopné zkontrolovat čtyři tisíce aut, zatímco strážník jich při maximální nasazení zvládne kolem šedesáti,“ říká Martin Mareda s tím, že se zautomatizuje a zjednoduší také celý proces zasílání pokut.

Až se v polovině příštího roku skenovací auto vydá do ulic Tábora naostro, nebude to úplně poprvé. „Auto jsme si vypůjčili a předem testovali. Chtěli jsme si vyzkoušet, jak skenování bude funkční, jak na Novém městě nebo sídlištích, tak i v těsných uličkách historického centra,“ dodává Martin Mareda.

Město zakoupí informační systém, tedy speciální software, který bude sloužit i městské policii. Tento systém by mohl stát okolo milionu a půl korun plus padesát tisíc korun jako měsíční náklady na provoz. Samotné skenovací auto zakoupí městská společnost TST Tábor, která má na starosti právě parkování. Provoz auta pak bude na ní a město si bude služby skenování a kontroly parkování objednávat. To vyjde přibližně na dvě stě třicet tisíc korun měsíčně.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články